Co je Tchaj-ťi?
Tchaj-ťi (nebo také Tai Chi) je cvičení, které pochází z Číny. Spojuje v sobě prvky bojových umění, pomalé pohyby a hluboké dýchání. Tchaj-ťi příznivě ovlivňuje naše tělo i mysl. Mezi benefity, které Tchaj-ťi přináší, patří snížení úzkosti a deprese (více ZDE…) a zlepšení kognitivních funkcí (více ZDE…). Může vám také pomoci zmírnit příznaky některých chronických onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) (více ZDE…).
1. Snižuje stres
Asi nejvýznamnějším benefitem Tchaj-ťi je fakt, že snižuje stres a úzkost.
V roce 2018 proběhla jedna studie, která zkoumala účinky Tchaj-ťi na úzkost u 50 účastníků. Díky meditaci a soustředěnému dýchání dokáže Tchaj-ťi snížit stres a úzkost efektivněji než jiná cvičení.
2. Zlepšuje náladu
Tchaj-ťi vám může pomoci zlepšit náladu, pokud máte depresi nebo úzkost. Předpokládá se, že vědomé dýchání a pomalé pohyby mají pozitivní vliv na nervový systém a hormony regulující náladu. (Výzkum vlivu pravidelného cvičení na náladu najdete ZDE)
3. Zklidňuje spánek
Pravidelné cvičení Tchaj-ťi zklidňuje spánek. Existuje studie, která sledovala skupinu lidí ve věku 18 – 40 let s úzkostí poté, co cvičili Tchaj-ťi dvakrát týdně po dobu 10 týdnů. Všichni účastníci uváděli, že spí o mnoho lépe a také se u nich snížily příznaky úzkosti.
Cvičení Tchaj-ťi má pozitivní vliv i na nespavost u seniorů. Ve studii publikované v roce 2016 vědci zjistili, že po dvouměsíčním cvičení Tchaj-ťi se významně zlepšil spánek u skupiny seniorů s kognitivní poruchou.
4. Podporuje hubnutí
Pravidelné cvičení Tchaj-ťi vám také může pomoci zhubnout. Jedna studie sledovala změny hmotnosti u dospělých, kteří cvičili Tchaj-ťi pětkrát týdně po dobu 45 minut. Po 12 týdnech byl u těchto lidí zaznamenán úbytek váhy, aniž by jakkoliv jinak změnili svůj životní styl.
5. Zlepšuje kognitivní funkce (seniorů)
Tchaj-ťi má pozitivní vliv na kognitivní funkce (paměť, pozornost, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací).
6. Snižuje riziko pádu u seniorů
Pády jsou u seniorů časté. Mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Obavy z nich snižují kvalitu života. Pravidelné cvičení Tchaj-ťi zlepšuje rovnováhu a motoriku u seniorů. Tchaj-ťi tak umožňuje seniorům větší míru soběstačnosti do vysokého věku a zlepšuje kvalitu jejich života.
7. Zlepšuje příznaky fibromyalgie
Tchaj-ťi je také vhodné jako doplňková léčba některých chronických nemocí. Výsledky z studie z roku 2018 ukázaly, že pravidelné cvičení Tchaj-ťi může zmírnit příznaky fibromyalgie. Účastníci studie, kteří praktikovali Tchaj-ťi po dobu 52 týdnů, vykazovali větší zlepšení příznaků souvisejících s fibromyalgií ve srovnání s účastníky cvičícími aerobik.
8. Zlepšuje příznaky CHOPN
Tchaj-ťi může zlepšit i některé z příznaků chronické obstrukční plicní nemoci (COPD). V jedné studii lidé s CHOPN cvičili Tchaj-ťi po dobu 12 týdnů. Na konci studie se zlepšila jak jejich schopnost cvičit, tak celková kvalita jejich života.
9. Zlepšuje rovnováhu a sílu lidí s Parkinsonovou chorobou
V kontrolované studii s 195 účastníky bylo zjištěno, že pravidelné cvičení Tchaj-ťi snižuje počet pádů u lidí s Parkinsonovou chorobou. Tchaj-ťi totiž posiluje nohy a zlepšuje celkovou rovnováhu.
10. Vhodné cvičení pro lidi s ischemickou chorobou srdeční
Tchaj-ťi je cvičení, které můžete bez obav vyzkoušet, i pokud trpíte ischemickou chorobu srdeční. Po kardiovaskulární příhodě vám pravidelné cvičení Tchaj-ťi pomůže:
- zvýšit fyzickou aktivitu
- zhubnout
- zlepšit kvalitu svého života
11. Snižuje bolest způsobenou artritidou
V kratší studii z roku 2010 15 účastníků s revmatoidní artritidou (RA) cvičilo Tchaj-ťi po dobu 12 týdnů. Na konci studie se účastníci shodli, že trpí menšími bolestmi a zlepšila se jim pohyblivost a rovnováha.
Dřívější rozsáhlejší studie prokázala podobné výsledky u lidí s osteoartrózou kolene (OA). V této studii 40 účastníků cvičilo Tchaj-ťi 60 minut dvakrát týdně po dobu 12 týdnů. Po studii účastníci uvedli snížení bolesti a zlepšení mobility a kvality života.
Pokud máte artritidu, poraďte se napřed se svým lékařem. Někdy bývá třeba upravit některé pozice.
Je Tchaj-ťi bezpečné?
Tchaj-ťi je obecně považováno za bezpečné cvičení. Pokud jste začátečník, může vás po cvičení něco bolet. Nesprávné cvičení zvyšuje riziko přetížení či poranění kloubů, proto je vhodné najít si dobrého učitele.
Cvičení Tchaj-ťi je vhodné i v těhotenství. Před zahájením cvičebního programu se však poraďte se svým lékařem.
Jak začít s Tchaj-ťi
Tchaj-ťi se zaměřuje na správné držení těla a přesné pohyby. To je něco, co se jen velmi obtížně můžete naučit sami. Pokud jste v Tchaj-ťi nováčkem, přihlaste se do začátečnického kurzu nebo si najděte dobrého učitele.
ZDROJ: Healthline; https://www.healthline.com/health/tai-chi-benefits#takeaway
Komentáře