POVÍDÁNÍ S RADKEM KOLÁŘEM
Zde naleznete záznamy pravidelných nedělních povídání s Radkem Kolářem.
Další povídání nás čeká v neděli 26. března ve 20:00 hodin. Připojte se přes tento odkaz: https://taojin.cz/vecerni-povidani-s-radkem-kolarem/
Proč je Tchaj-ťi v Číně tak oblíbené?
Co přináší toto umění do života dnešních Číňanů? Podíváme se spolu do parku Tiantan v Pekingu, abychom zjistili, proč prastaré umění Tchaj-ťi zůstává populární i v současnosti.
Jarní očista těla: Podpora jater
V dnešním podcastu se podíváme na jarní očistu těla z pohledu tradiční čínské medicíny. Jaro je spojováno s dráhou jater, jednou z nejdůležitějších meridián v těle. Játra ovlivňují naše celkové zdraví a pohodu. Jakým cvičením můžeme posílit jejich fungování? Co jíst a čemu se na jaře naopak vyhnout? Jak si upravit denní režim, abychom měli dostatek energie a cítili se…
Tchaj-ťi a Kniha proměn: Vnější a vnitřní soulad
V šestém dílu seriálu Tchaj-ťi a Kniha proměn budeme mluvit o tom, jak jít úspěšně po cestě našeho života. Ukážeme si 4. formu sestavy Lao-ťia ji-lu “Jednoduchý bič”. Vysvětlíme si, jak kombinace jinu a jangu, síly a pokory a vnímavosti, vytváří skutečnou sílu každého z nás. Mluvit budeme také o vnějším a vnitřním souladu.
Tchaj-ťi a kniha proměn: Šest zapečetění čtyři uzavření
V dalším dílu seriálu Tchaj-ťi a Kniha proměn se dozvíte o historii čínského Kung-fu, o jeho významu v minulosti a roli v dnešním světě. Rozebereme třetí formu sestavy Lao-ťia ji-lu - “Šest zapečetění" a prostor dostanou i vaše otázky.
Tchaj-ťi a Kniha proměn: Princip "zvenčí kruh, uvnitř čtverec"
Ve čtvrtém dílu seriálu Tchaj-ťi a Kniha proměn budeme mluvit o 2. formě "Odhrnutí oděvu" a o principu čtverce uvnitř kruhu. Co tento na první pohled zvláštní princip znamená v praxi? Zvenčí kruh znamená, že pohyb těla by měl být hladký, plynulý a kruhový, aby se minimalizovalo tření a nárazy. Uvnitř čtverce znamená, že tělo samo by mělo být pevné…
Tchaj-ťi a Kniha proměn: Jak se rodí Tchaj-ťi
Tak jako se z prázdnoty Wu-ťi vydělí dvě síly jin a jang, tak z nehybnosti vzniká pohyb Tchaj-ťi. Ve 3. dílu seriálu Tchaj-ťi a Kniha proměn si povíme o vzniku hexagramu a jeho propojení se cvičením Tchaj-ťi.
Ke kořenům Tchaj-ťi čchüan
Kde jsou kořeny Tchaj-ťi čchüan? Jak vnímáme umění Tchaj-ťi v dnešní době? Povídání o původu Tchaj-ťi, Mistru Zhu Tiancai i našem pohledu na toto umění.
Jaký bude rok vodního Králíka 2023
22. ledna jsme podle čínského kalendáře vstoupili do roku Králíka s elementem vody. V dnešním podcastu se dozvíte o historii čínského kalendáře, co nás podle předpovědí v tomto roce čeká a na co se máme připravit. Povíme si, jak probíhají oslavy Nového roku v Číně.
Tchaj-ťi a Kniha proměn: Věštění z I-ťing
Kniha I-ťing nám může pomoci při rozhodování v různých životních situacích. Často jsou to právě náhody, osudové okamžiky, které mění naše životy a posouvají nás dál. Náhodně vybraný hexagram tedy ztělesňuje ono "zauzlení života a světa" právě nyní, v tomto jedinečném okamžiku. Ve druhém dílu seriálu si ukážeme věštění pomocí tří mincí. Vytvoříme si hexagram a podíváme se na jeho…
Tchaj-ťi podle I-ťing, Knihy proměn
I-ťing neboli Kniha proměn, společný zdroj konfuciánské i taoistické filozofie; je jednou z prvních snah o zařazení člověka do fungování vesmíru. Kniha proměn předpokládá rozhovor, který začíná otázkou, ale nekončí odpovědí; vybízí vás k otevřenému uvažování. 1. díl seriálu Kniha proměn.
Jak proudí energie Čchi při cvičení
Povíme si, jak podpořit plynulý tok energie Čchi při cvičení Tchaj-ťi a Čchi-kung a jaký má pro nás význam.
Sedm taoistických cest ke správné váze
Podle taoismu má vše ve vesmíru svůj střed a rovnováhu. Proto i každá lidská bytost by měla být v rovnováze. Jedním z aspektů této rovnováhy je tělesná hmotnost. Váha člověka je závislá na jeho výšce, struktuře kostí, tvaru těla a dalších faktorech. Pokud jste nad nebo pod svou správnou hmotností, nejste v rovnováze; a protože lidská bytost je víc než…
Zimní slunovrat a element vody
„Voda.. ztělesňuje vše, co plyne.. vše, co přináší nepřetržitý pohyb a odnáší stagnaci.“ Jak využít sílu a potenciál zimního slunovratu? Praktické rady a povídání o magickém období každoroční změny.
Etický kodex rodiny Čchen
Povídání o etickém kodexu rodiny Čchen a o tom, jak nám mohou tyto pokyny pomoci na naší cestě Tchaj-ťi. Kodex najdete zde: https://taiji.cz/taiji-kungfu-zasady/
Tchaj-ťi Kung-fu
Co znamená Tchaj-ťi Kung-fu? Co je na cestě opravdového umění Tchaj-ťi důležité a jak po ní postupovat.
Co znamená dvojitá váha v Tchaj-ťi
Setkali jste se při cvičení Tchaj-ťi čchüan s pojmem "dvojitá váha"? Pojďme si vysvětlit, co dvojitá váha znamená a proč je to chyba.
Co je na Tchaj-ťi dobrého a co nám přijde špatné?
Co nás tak přitahuje na cvičení Tchaj-ťi čchüan a co je na něm nejobtížnější? Nedělní zamyšlení nad klady a zápory cvičení Tchaj-ťi čchüan.
Proč to každý učitel dělá jinak?
Proč učitelé Čchen Tchaj-ťi učí každý jiným způsobem, trochu jinak cvičí a přistupují k Tchaj-ťi různě? Povídání o učitelích a mistrech; o tom, v čem je jejich pojetí Tchaj-ťi jiné a co je spojuje.
Tchaj-ťi a rovnováha v našem životě
Jak můžeme naši vyrovnanost cvičením Tchaj-ťi trénovat a jak je rovnováha důležitá pro náš život.
Tchaj-ťi pro radost, zdraví i sebeobranu
Tchaj-ťi čchüan může být meditativním dechovým cvičením i sebeobranným uměním. Povídání o tom, jakou cestou se vydat a jaký zvolit způsob tréninku.
Rozhovory s mistrem Zhu
Čtení rozhovoru s mistrem Zhu Tiancai o Tchaj-ťi a metodách vnitřního tréninku Tchaj-ťi čchüan.
Proč vlastně meditovat?
Jaký význam má meditace v celém systému Tchaj-ťi čchüan a Čchi-kung? Co je meditace z pohledu tradičního čínského cvičení? Druhy meditace, její techniky a proč je pro nás meditace přínosná.
Vitální síla Čchi
Povídání o prekosmické a postkosmické Čchi. Jak síla Čchi řídí naše tělo a jaký vliv má cvičení Tchaj-ťi čchüan a Čchi-kung na proudění Čchi v našem těle.
Umění naslouchat
Povídání o naslouchání a třech pilířích učení se Tchaj-ťi čchüan. Rozdíl v evropské a asijské mentalitě učitele a žáka. Tři pilíře výuky - staré texty, rady učitele, rady starších studentů.
Ticho - tajemná ctnost
"Ten, kdo ví, nemluví... ten, kdo mluví, neví." (Lao-c', Tao te ťing) Je to paradox? Slova jsou prostředek, který nás vede po naší cestě za poznáním. Tím, že mluvíme, posloucháme a přemýšlíme, jdeme po cestě. Vše, co děláme, co prožíváme, nás vede na naší cestě. Ať už jde o cvičení, práci, vztahy... Protože konečné poznání je za všemi slovy i…
108 forem Tchaj-ťi čchüan
Povídání o tom, jak sestavy Tchaj-ťi vznikaly a vznikají. Proč my cvičíme sestavu 108 forem a co všechno do ní patří.
Jak nebýt sám sobě nepřítelem
Zamyšlení nad veršem z knihy Tao te ťing: "Kdo poráží druhé, je silný. Kdo přemůže sebe sama, je mocný." Ten, kdo nám dělá problémy, jsme hlavně my, naše mysl, náš pohled na svět a to, jak sebe umisťujeme ve světě, ve kterém jsme ... Jak to udělat, abychom nebyli sami sobě nepřítelem?
Je Tchaj-ťi čchüan Kung-fu?
Co je to Kung-fu? Můžeme Tchaj-ťi čchüan považovat za Kung-fu? Jak mám cvičit, když chci mít v Tchaj-ťi čchüan kung-fu?
Proč cvičím Tchaj-ťi čchüan
Budeme si povídat o dovednostech, které můžeme cvičením Tchaj-ťi získat a jaký vliv má Tchaj-ťi na naše zdraví. O svých zkušenostech vám poví i někteří studenti.
Tchaj-ťi a tři poklady Tao
Láska, střídmost a zdrženlivost jsou tři poklady Tao, které nás provázejí životem a také na cestě umění Tchaj-ťi. Čtení z knihy Tři poklady Tao od mistra Osho.
Pět stádií kultivace Čchi
Jaká je povaha energie Čchi? Jak s ní můžeme pracovat a jak ji kultivovat? Rady jak přistupovat ke cvičení Tchaj-ťi z pohledu práce s vnitřní energií.
Mistr Feng Zhiqiang - o umění Tchaj-ťi čchüan
Čtení rozhovoru s Mistrem Feng Č'-čchiang (Feng Zhiqiang) o jeho cvičení s Mistrem Čchen Fa-kche a o jeho cestě Tchaj-ťi. Poslechněte si také několik tipů jak cvičit a jak v umění Tchaj-ťi čchüan dělat pokroky.
Čchen Wej-ming - klasické texty
Tchaj-ťi-čchüan otázky a odpovědi. Čtení z knihy mistra Čchen Wej-minga. Důležité pokyny ke cvičení a výklady principů Tchaj-ťi-čchüan.
Tchaj-ťi a stres
Povídání o tom, jak vám může Tchaj-ťi pomoci při zvládání stresu a jak dospět k uvolnění i v těžkých situacích.
Manuál Tchaj-ťi od Wang Cung-jüe - Klasické texty
Co znamená držet se rovně, jak je důležité cvičit rovnováhu a mnohé další inspirace pro vaše cvičení .... Čtení z Manuálu Tchaj-ťi připisovaném legendárnímu Wang Cung-jüe. Nalezeném v solném krámku v Pekingu (15. století)
O historii názvu "Tchaj-ťi" a "Čchi-kung"
Povídání Radka Koláře o vzniku a historii Čchi-kung a Tchaj-ťi čchüan. O tom, jak vznikly názvy těchto umění a o principech, které jednotlivé termíny představují.
Mistr Chen Zhenglei - rady a tipy pro trénink Čchen Tchaj-ťi
Mistr Čchen Čeng-lej je jedním ze čtyř nevýznamnějších žijících mistrů Čchen Tchaj-ťi, známých také jako Čtyři Buddhovi bojovníci či Čtyři tygři z Čchen-ťia-kou. V Číně byl uznán jako jeden z „deseti nejlepších žijících mistrů bojových umění dneška“. Radek Kolář čte z pokynů a rad Mistra Čchen Čeng-lej. Jak trénovat a na co se při tréninku Tchaj-ťi zaměřit, co je podstatné.
Pět úrovní Tchaj-ťi
Cesta Tchaj-ťi od začátku k mistrovství. Radek Kolář vás provede pěti úrovněmi při osvojování si umění Tchaj-ťi čchüan. Jednotlivé úrovně vám pomáhají uvědomit si, na jakém stupni se nachází vaše dovednost. Čím více se posouváte v dovednosti, tím lépe funguje práce s vnitřní energií a tím lépe můžete sílu Tchaj-ťi zažívat sami na sobě.
Mistr Zhu Tiancai - tréninkové metody stylu Čchen
Dnes si budeme číst z reportáže s Mistrem Zhu Tiancai. Najdeme zde inspiraci pro naše cvičení Tchaj-ťi čchüan a rady jak se tomuto umění věnovat, jak ho rozvíjet a chápat. Mistr Zhu například říká, že při tréninku Tchaj-ťi je prvořadá role yi neboli mysli. Při pohybu mysl přemýšlí o záměru jednotlivých pohybů. Když se pohybuje yi, pohybuje se čchi, a…
Tajemný Peking
Vydejte se s Radkem Kolářem na nevšední procházku po Pekingu. Podíváme se do staré čtvrti Hutong, charakteristické úzkými uličkami. Navštívíme obchůdky pekingských bazarů. Vydáme se do parku za uměním Tchaj-ťi a nahlédneme do kláštera tibetské komunity.
Tao přirozeného dechu
Co znamená přirozený dech? Můžeme ho pozorovat například u dítěte. Dechová vlna prochází celým jeho tělem. Postupem věku se náš dech omezuje. Je mělčí, staženější. Proč je přirozené dýchání pro nás důležité? Jakým způsobem se k němu můžeme vrátit? Jak ho trénovat?
Tao a emoce: "Radost a štěstí"
Jak se taoismus dívá na pozitivní emoce, nám přiblíží myšlenky z díla filozofa Chuang-c' (asi 370-286 př.n.l). Jak jsou tyto emoce důležité pro náš život a jak s nimi pracovat? Poslechněte si praktické rady, jak žít v radosti.
Tři kroky k harmonii: “Šest harmonií 六合 Liu He”
Ve třetím dílu seriálu si budeme povídat o koordinaci těla a mysli. O spojení souladu tří vnějších a tří vnitřních harmonií, které vede k harmonickému pohybu a radosti.
Tři kroky k harmonii: Klid v pohybu
Ve druhém díle seriálu se dozvíte, jak můžeme i v pohybu najít klid a dojít tak k harmonii. Jak sladit vnitřní a vnější pohyb při našem cvičení Tchaj-ťi a Čchi-kung? Jak vést trénink tak, abychom dospěli k souladu?
Tři kroky k harmonii: Ztišení
První díl seriálu Tři kroky k harmonii. O ztišení těla, dechu a mysli. Praktické rady pro vaši cestu k harmonii života. Buďte všímaví. Vyprázdněte svou mysl od stereotypů. Nespěchejte. Sedněte si tiše a přemýšlejte. Nerozptylujte se. Poraďte se se svým srdcem. Uvažujte svobodně. Vytvořte si morální kompas. Vyhýbejte se závisti, žárlivosti. Najděte si správné přátele. Dejte kontrolu do rukou něčeho…
Buďme všímaví v každodenním životě
Všímavost je síla vědomí a bdělost přítomného okamžiku. Je to neustálé hluboké dotýkání se života. Být všímavý znamená být skutečně naživu, přítomný a v harmonii s lidmi kolem vás. V harmonii s tím, co děláte. Zde najdete několik praktických rad, jak všímavost rozvíjet.
Ztišení a vnitřní klid
Nečinnost a vnitřní klid. Jak na nečinnost pohlíží mistr Lao-c' a jak jeho verše vykládá Osho v knize Tři poklady Tao. Rady pro trénink ztišení při našem cvičení Tchaj-ťi a Čchi-kung. Jak cvičit a zároveň o nic neusilovat? Jak prožít přítomnost při cvičení?