archiv On-line povídání

POVÍDÁNÍ S RADKEM KOLÁŘEM

Zde naleznete záznamy pravidelných nedělních povídání s Radkem Kolářem.

Další povídání nás čeká v neděli 21. srpna ve 20:00 hodin. Připojte se přes tento odkaz: https://taojin.cz/vecerni-povidani-s-radkem-kolarem/

01:00:18

Proč cvičím Tchaj-ťi čchüan

Budeme si povídat o dovednostech, které můžeme cvičením Tchaj-ťi získat a jaký vliv má Tchaj-ťi na naše zdraví. O svých zkušenostech vám poví i někteří studenti.
57:59

Tchaj-ťi a tři poklady Tao

Láska, střídmost a zdrženlivost jsou tři poklady Tao, které nás provázejí životem a také na cestě umění Tchaj-ťi. Čtení z knihy Tři poklady Tao od mistra Osho.
01:01:32

Pět stádií kultivace Čchi

Jaká je povaha energie Čchi? Jak s ní můžeme pracovat a jak ji kultivovat? Rady jak přistupovat ke cvičení Tchaj-ťi z pohledu práce s vnitřní energií.
56:54

Mistr Feng Zhiqiang - o umění Tchaj-ťi čchüan

Čtení rozhovoru s Mistrem Feng Č'-čchiang (Feng Zhiqiang) o jeho cvičení s Mistrem Čchen Fa-kche a o jeho cestě Tchaj-ťi. Poslechněte si také několik tipů jak cvičit a jak v umění Tchaj-ťi čchüan dělat pokroky.
01:10:37

Čchen Wej-ming - klasické texty

Tchaj-ťi-čchüan otázky a odpovědi. Čtení z knihy mistra Čchen Wej-minga. Důležité pokyny ke cvičení a výklady principů Tchaj-ťi-čchüan.
01:02:37

Tchaj-ťi a stres

Povídání o tom, jak vám může Tchaj-ťi pomoci při zvládání stresu a jak dospět k uvolnění i v těžkých situacích.
01:05:32

Manuál Tchaj-ťi od Wang Cung-jüe - Klasické texty

Co znamená držet se rovně, jak je důležité cvičit rovnováhu a mnohé další inspirace pro vaše cvičení .... Čtení z Manuálu Tchaj-ťi připisovaném legendárnímu Wang Cung-jüe. Nalezeném v solném krámku v Pekingu (15. století)
01:06:33

O historii názvu "Tchaj-ťi" a "Čchi-kung"

Povídání Radka Koláře o vzniku a historii Čchi-kung a Tchaj-ťi čchüan. O tom jak vznikly názvy těchto umění a o principech, které jednotlivé termíny představují.
01:00:43

Mistr Chen Zhenglei - rady a tipy pro trénink Čchen Tchaj-ťi

Mistr Čchen Čeng-lej je jedním ze čtyř nevýznamnějších žijících mistrů Čchen Tchaj-ťi, známých také jako Čtyři Buddhovi bojovníci či Čtyři tygři z Čchen-ťia-kou. V Číně byl uznán jako jeden z „deseti nejlepších žijících mistrů bojových umění dneška“. Radek Kolář čte z pokynů a rad Mistra Čchen Čeng-lej. Jak trénovat a na co se při tréninku Tchaj-ťi zaměřit, co je podstatné.
01:16:59

Pět úrovní Tchaj-ťi

Cesta Tchaj-ťi od začátku k mistrovství. Radek Kolář vás provede pěti úrovněmi při osvojování si umění Tchaj-ťi čchüan. Jednotlivé úrovně vám pomáhají uvědomit si, na jakém stupni se nachází vaše dovednost. Čím více se posouváte v dovednosti, tím lépe funguje práce s vnitřní energií a tím lépe můžete sílu Tchaj-ťi zažívat sami na sobě.
01:14:47

Mistr Zhu Tiancai - tréninkové metody stylu Čchen

Dnes si budeme číst z reportáže s Mistrem Zhu Tiancai. Najdeme zde inspiraci pro naše cvičení Tchaj-ťi čchüan a rady jak se tomuto umění věnovat, jak ho rozvíjet a chápat. Mistr Zhu například říká, že při tréninku Tchaj-ťi je prvořadá role yi neboli mysli. Při pohybu mysl přemýšlí o záměru jednotlivých pohybů. Když se pohybuje yi, pohybuje se čchi, a…
01:01:35

Tajemný Peking

Vydejte se s Radkem Kolářem na nevšední procházku po Pekingu. Podíváme se do staré čtvrti Hutong, charakteristické úzkými uličkami. Navštívíme obchůdky pekingských bazarů. Vydáme se do parku za uměním Tchaj-ťi a nahlédneme do kláštera tibetské komunity.
01:14:14

Tao přirozeného dechu

Co znamená přirozený dech? Můžeme ho pozorovat například u dítěte. Dechová vlna prochází celým jeho tělem. Postupem věku se náš dech omezuje. Je mělčí, staženější. Proč je přirozené dýchání pro nás důležité? Jakým způsobem se k němu můžeme vrátit? Jak ho trénovat?
01:18:56

Tao a emoce: "Radost a štěstí"

Jak se taoismus dívá na pozitivní emoce, nám přiblíží myšlenky z díla filozofa Chuang-c' (asi 370-286 př.n.l). Jak jsou tyto emoce důležité pro náš život a jak s nimi pracovat? Poslechněte si praktické rady, jak žít v radosti.
01:09:18

Tři kroky k harmonii: “Šest harmonií 六合 Liu He”

Ve třetím dílu seriálu si budeme povídat o koordinaci těla a mysli. O spojení souladu tří vnějších a tří vnitřních harmonií, které vede k harmonickému pohybu a radosti.
01:04:21

Tři kroky k harmonii: Klid v pohybu

Ve druhém díle seriálu se dozvíte, jak můžeme i v pohybu najít klid a dojít tak k harmonii. Jak sladit vnitřní a vnější pohyb při našem cvičení Tchaj-ťi a Čchi-kung? Jak vést trénink tak, abychom dospěli k souladu?
01:03:06

Tři kroky k harmonii: Ztišení

První díl seriálu Tři kroky k harmonii. O ztišení těla, dechu a mysli. Praktické rady pro vaši cestu k harmonii života. Buďte všímaví. Vyprázdněte svou mysl od stereotypů. Nespěchejte. Sedněte si tiše a přemýšlejte. Nerozptylujte se. Poraďte se se svým srdcem. Uvažujte svobodně. Vytvořte si morální kompas. Vyhýbejte se závisti, žárlivosti. Najděte si správné přátele. Dejte kontrolu do rukou něčeho…
01:27:27

Buďme všímaví v každodenním životě

Všímavost je síla vědomí a bdělost přítomného okamžiku. Je to neustálé hluboké dotýkání se života. Být všímavý znamená být skutečně naživu, přítomný a v harmonii s lidmi kolem vás. V harmonii s tím, co děláte. Zde najdete několik praktických rad, jak všímavost rozvíjet.
01:15:18

Tajná předání rodiny Jang

Čtení a výklad tradičních textů o Tchaj-ťi čchüan.
01:04:40

Ztišení a vnitřní klid

Nečinnost a vnitřní klid. Jak na nečinnost pohlíží mistr Lao-c' a jak jeho verše vykládá Osho v knize Tři poklady Tao. Rady pro trénink ztišení při našem cvičení Tchaj-ťi a Čchi-kung. Jak cvičit a zároveň o nic neusilovat? Jak prožít přítomnost při cvičení?
01:07:00

Tao a emoce: "Strach a úzkost"

Povídání o emocích, jak jim porozumět a pochopit jejich význam pro náš život. Ukážeme si cestu, jak pracovat se svým strachem a úzkostí, jak tyto pocity využít pro získání síly na naší cestě k harmonii.
01:05:26

Posvátná pečeť mysli Nefritového císaře

Třetí díl seriálu Taoistická alchymie pojednává o knize Posvátná pečeť mysli Nefritového císaře. Povíme si o třech pokladech - Ťing (esence), Čchi (životní síla) a Šen (vědomí). Jak o tyto poklady pečovat? Co je oslabuje? A co je naopak posílí?
01:20:18

Základní pilíře Tchaj-ťi čchüan

Příjemné povídání z Talavanu o původu umění Tchaj-ťi čchüan. Jaké jsou jeho základní pilíře? Jak se měnilo v průběhu staletí? Jak k němu můžeme přistupovat? Jak na nás působí? A co je to vlastně Tchaj-ťi Čchi-kung? Poslechněte si tipy pro naše cvičení od Mistra Zhu Tiancai a jaké jsou podle něj fáze cvičení.
01:21:24

Taoistická alchymie - 8 rad pro sebekultivaci

Druhý díl seriálu Taoistická alchymie se zaměřuje na praxi. 8 praktických rad, jak kultivovat sebe sama, se kterými můžeme začít teď a tady.
01:16:17

Nový rok vodního Tygra a oslava 21. výročí Taiji Akademie

Co nás čeká v novém roce Vodního Tygra? Na co se připravit? Jak se čínský Nový rok slaví v Číně a jak vypadají oslavy letos? Jaké byly začátky Taiji Akademie a jak se vyvíjela za 21 let své existence? Dozvíte se zajímavosti o Mistrovi Zhu Tiancai a Čchen-ťia-kou, kolébce Tchaj-ťi čchüan. Jak Čchen-ťia-kou vypadalo dříve a jak vypadá dnes? Uvidíte…
01:17:06

Povídání o Tchaj-ťi a klášteru Šaolin

Nahlédněte spolu s Radkem Kolářem do historie Tchaj-ťi a tajemného kláštera Šaolin. Poslechněte si legendu o vzniku kláštera z knihy Chuej-kche hledá cestu. Co má naše Tchaj-ťi společného s klášterem Šaolin? A jak klášter vypadá dnes?
01:28:58

Úvod do Taoistické alchymie

První díl seriálu Taoistická alchymie - Cesta ke zdraví, dlouhověkosti a nesmrtelnosti. Pojďme spolu proniknout do tajů taoistické cesty zdraví a nesmrtelnosti. Nechme se inspirovat myšlenkami starých mudrců i tajnými spisy. V prvním díle se nás čeká úvod do Taoismu a povídání o alchymii nesmrtelnosti.
01:17:50

Tchaj-ťi čchüan v dnešní Číně

Podívejme se na to, jak vypadá moderní Tchaj-ťi v Číně a na současnou generaci mistrů tohoto umění. Jak se Tchaj-ťi vyvíjelo od svého vzniku až do dneška? Proč lidé cvičili dříve a proč cvičí dnes? Jak k Tchaj-ťi přistupují současní mistři a čím se liší dnešní výuka od té tradiční? Těšte se na videa s ukázkami.
01:01:13

Tchaj-ťi mě zachránilo…

Povídání Radka Koláře o lidech, kterým Tchaj-ťi změnilo život. Poslechněte si příběh Radka Koláře a zkušenosti jeho studentů. Pro inspiraci zazní ukázka z knihy Umění pěstování čchi a ozdravění těla (autor: Ma Li-tchang). Dozvíte se, jak Tchaj-ťi a Čchi-kung skutečně pomáhá po fyzické i psychické stránce, co přináší do života...
01:21:37

Tchaj-ťi a Čchi-kung - otázky a odpovědi

Radek Kolář odpovídá na vaše otázky z oblasti Tchaj-ťi a Čchi-kung. Pro inspiraci zazní hned na začátku ukázka z textu mistra Sun Lutanga - zakladatele stylu Sun. Budeme si povídat o vnější formě a vnitřní práci, jak rozvíjet vnitřek v rámci forem, o cvičení o samotě a ve skupině, krouživém pohybu v kyčlích, vlivu Tchaj-ťi na nemoci mozku a dalších…
01:27:24

Zimní slunovrat a Element vody

V Číně je období zimního slunovratu ve znamení svátku "Dongzhi". Jak ho Číňané oslavují a proč vlastně? Čím je tak významný? Zima je z pohledu tradiční čínské medicíny spojována s elementem vody a ledvinami. Co to pro nás znamená? Jak bychom se měli přizpůsobit zimnímu období, co jíst, jak cvičit...? Proč nám může prospět saunování? O tom všem vám bude…
01:19:07

Životodárná síla Čchi

Co to vlastně je, ta tajemná síla Čchi? Další nedělní povídání Radka Koláře je věnováno právě této životodárné síle. Odkud pochází a jak ovlivňuje naše tělo? Jak Čchi můžeme ochraňovat a jak ji pěstovat? Poslechněte si povídání o Čchi a síle Vesmíru. O tom, jak proudí Čchi naším tělem a o umění pěstování Čchi.
01:28:06

Jak souvisí vaše emoce se zdravím

Povídání Radka Koláře o emocích z pohledu tradiční čínské medicíny. Jaká je souvislost mezi konkrétními emocemi a jednotlivými orgány našeho těla? Jak emoce ovlivňují tok vnitřní energie čchi v našem těle? Jaký pro nás mají emoce význam a jak s nimi pracovat? Otázka "Kdo jsem?" Jak cvičit Tchaj-ťi a Čchi-kung při intenzivních emocích? Emoce a duchovní svět.
01:29:04

Tchaj-ťi nebo Čchi-kung ?

Povídání Radka Koláře o umění Tchaj-ťi a Čchi-kung. Co obě umění spojuje a jaký je mezi nimi rozdíl? Podíváme se do historie obou umění. Jak se v průběhu staletí vyvíjela? Jaký je smysl cvičení Čchi-kung? Co nám jeho cvičení přináší dobrého a na co si dát pozor? Jak vzniklo Tchaj-ťi? Kde je vhodné cvičit a jak cvičí sám Radek Kolář?…
01:21:54

Příběhy starých mistrů - Čchen Sin

Vyprávění Radka Koláře o mistrovi Čchen Sin (Chen Xin) (1849-1929), který byl nejen mistrem Čchen Tchaj-ťi, ale i vzdělancem. Je autorem knihy “Ilustrovaný výklad Čchen Tchaj-ťi”, která se dochovala dodnes. Čeká vás vyprávění životního příběhu mistra Čchen Sin, okolnosti sepsání jeho knihy a především ukázky a rozbor jeho díla.
01:21:23

Vegetariánství a Tchaj-ťi

Radek Kolář je vegetariánem už 30 let. Na tomto večerním povídání vypráví o své cestě k vegetariánství a o vegetariánství z pohledu filozofických směrů (taoismus, buddhismus). Jak se dříve stravoval tradiční taoista? Čím by nás mohl inspirovat? A jak začít s vegetariánstvím?
01:26:39

Inspirující knihy o Tchaj-ťi a Čchi-kung

Večer s Radkem Kolářem o knihách, které ho inspirovali a inspirují. Představíme si knihy, které pojednávají o Tchaj-ťi a Čchi-kung v češtině a v angličtině. Podíváme se na inspirující filozofická díla a také na knihy, které jsou oddychovější a čtivé. Tituly najdete v popiscích.
36:06

Příběhy starých mistrů - Hong Junsheng

Vyprávění Radka Koláře o dalším ze slavných mistrů Čchen Tchaj-ťi čchüan. Jaký byl životní příběh mistra Hong Junsheng? Proč se dostal tak blízko mistrovi Chen Fake? Jaký je jeho odkaz? A které jeho zásady nám mohou být inspirací?
01:13:18

Co jsem se naučil od svých žáků

V tomto povídání vypráví Radek Kolář o různých pohledech a vnímání Tchaj-ťi. O tom, jak se Tchaj-ťi mění a roste během našeho života. Kde sám hledá inspiraci? Co je předpokladem pro cvičení Tchaj-ťi? Jak probíhá učení Tchaj-ťi čchüan? Kung-fu bratři a sestry. Tchaj-ťi jako umění mnoha tváří. Co se Radek Kolář učí od svých studentů a jak ho podporují?
01:14:17

Příběhy starých mistrů - Feng Zhiqiang

Vyprávění Radka Koláře o mistrovi Feng Č'-čchiang (Feng Zhiqiang). Tento mistr žil v letech 1928-2012 a po svých předcích zdědil velkou sílu. Ve svých dvanácti letech dokázal přes dvůr přenést 200 kg těžký kámen. Tehdy odešel do Pekingu, kde se stal žákem slavného mistra Čchen Fa-kche... Uslyšíte jeho životní příběh, rozhovor s ním a 12 bodů, které jsou podle něj…
01:32:46

Kniha Tao te ťing - 71. – 81. kapitola

Závěrečné povídání Radka Koláře o knize Tao te ťing. Podíváme se na poslední kapitoly díly mistra Lao-'c. Dotkneme se témat jako jsou statečnost a odvaha a měkkost a poddajnost v životě i v našem cvičení Tchaj-ťi. Shrneme celou knihu a povíme si o dynamice života a o tom, jak se stát skutečně moudrými.
01:31:46

Kniha Tao te ťing - 60. – 70. kapitola

Další nedělní povídání s Radkem Kolářem o tom, jak přenést filozofii taoismu do našeho života. Budeme si povídat o kultivaci naší osobnosti, které vlastnosti posilovat. Jak emoce ovlivňují proudění energie čchi v našem těle? Co je to Wu-wej? A také o tom, že každá velká cesta začíná prvním krokem.
01:06:55

Element kovu - Energie podzimu

Povídání Radka Koláře o tom, jak nás ovlivňuje přechod z léta do podzimu. Jaká je energie pozdního léta a jak se připravit na nadcházející podzim? Jak se dívá na nemoc tradiční čínská medicína? Povíme si o elementu země a kovu. Význam spánku. Vhodná strava na podzim. Na co se zaměřit při cvičení. Roční období ve světě.
01:34:19

Kniha Tao te ťing - 49. – 59. kapitola

V tomto povídání Radek Kolář nejprve odpovídá na otázku studenta Tchaj-ťi. Jak pojmout taoismus v našem životě - žít asketicky, nedopřát si, netoužit a neusilovat? Duchovní rozměr taoismu. Jaká je role učitele v našem životě? Ve výkladu dalších kapitol Tao te ťing se dotkneme např. směřování člověka a dětské přirozenosti.
01:32:29

Kniha Tao te ťing - 38. – 48. kapitola

V tomto povídání Radek Kolář přechází od první části knihy Tao te ťing ke druhé. Zatímco první pojednávala o Tao, mikro- a makrokosmu, tato část je o "Ctnosti - Te". Budeme si povídat o vědomí přítomnosti, třech typech lidí... Jaký je opravdu ctnostný člověk? Co ve společnosti způsobuje neshody a boje? Jak si vytváříme život ve své mysli?
01:16:42

Příběhy starých mistrů - Čchen Čao Kchuej

Povídání Radka Koláře o mistrovi Čchen Čao Kchuej (Chen Zhao Kui) ze 17. generace rodiny Čchen. Čchen Čao Kchuej byl synem slavného mistra Čchen Fa-kche a druhým učitelem mistra Zhu Tiancai (Ču Tchien-cchaj). Propojuje tradiční způsob výuky s moderní "městskou" metodikou. Jaké měl dětství? Jaký byl a jak vyučoval?
01:26:19

Kniha Tao te ťing - 31. – 37. kapitola

Povídání Radka Koláře o závěrečných kapitolách prvního dílu knihy Tao te ťing. Radek Kolář nám postupně přečte verše mistra Lao-c' a následně nám je svými slovy přiblíží a objasní. Zamyslíme se nad vášní a racionalitou, touhou a strachem, vnitřní energií, smíření a dalšími zajímavými tématy.
01:27:01

Příběhy starých mistrů - Čchen Čao Pchi

Povídání Radka Koláře o mistrovi s velmi pohnutým osudem. Navzdory mnoha životním překážkám a osudovým zvratům si udržel lásku k Tchaj-ťi. Díky němu se Tchaj-ťi znovu obnovilo v Čchen-ťia-kou. Byl prvním učitelem Mistra Zhu Tiancai, učitele Radka Koláře, a dalších významných mistrů současnosti.
01:24:36

Kniha Tao te ťing - 21. - 30. kapitola

Povídání Radka Koláře o třetí desítce kapitol filozofického díla Tao te ťing. Radek Kolář předčítá texty mistra Lao-c' v překladu Berty Krebsové, následně je vysvětluje a aplikuje na současnost. Dotýká se témat rovnováhy, skromnosti, touhy po dokonalosti, služby a relativity rozlišování dobrého a špatného.
01:18:07

Příběhy starých mistrů - Čchen Fa-kche

Povídání Radka Koláře o dalším významném mistrovi Čchen Tchaj-ťi. Jaký je životní příběh mistra Čchen Fa-kche? Jak trénoval Tchaj-ťi? Jaký byl mistr a učitel? A jaký člověk? Co o něm vyprávějí jiní mistři? Co Radek Kolář radí Tchaj-ťi začátečníkům?