archiv On-line povídání

POVÍDÁNÍ S RADKEM KOLÁŘEM

Zde naleznete záznamy pravidelných nedělních povídání s Radkem Kolářem.

35:42

Starodávná taoistická mapa lidského těla

Diagram “Neijing Tu” (內經圖), je starodávná taoistická mapa lidského těla z období dynastie Ming (1368–1644 n. l.), která se používá v tradiční čínské medicíně. Diagram má velký význam také v duchovní praxi a odráží hluboké propojení mezi těmito dvěma oblastmi v čínské kultuře. Diagram slouží jako vizuální metafora pro taoistické chápání anatomie a fyziologie, propojuje lidské tělo s makrokosmem. Během…
29:06

O dechu a vnitřní síle

Povídání o dechu a vnitřní síle v našem každodenním životě. Jak s vnitřní sílou hospodařit? Jak ji uchovat a obnovit?
37:27

Chen Zhenglei: O výrazném pokroku při cvičení Tchaj-ťi čchüan

Chen Zhenglei je nejmladším ze čtyř Buddhových bojovníků, velmistr Chen Taijiquan (Čchen Tchaj-ťi čchüan). Nechme se inspirovat jeho radami. Jak se vydat po cestě Tchaj-ťi čchüan, aby náš trenink byl efektivní a abychom dosáhli výrazného pokroku.
34:00

Tai-chi Motivace: Jak nalézt chuť a nadšení pro každodenní cvičení

Vzpomínky mistra Feng Zhiqiang na své začátky cvičení. Jak nalézt chuť a nadšení pro každodenní cvičení? Jak se stát závislým na pravidelném cvičení?
26:41

Chenjiagou 2023

Od 17. srpna vesnice Chenjiagou, kolébka umění Tai-chi, pulzuje čilým ruchem. Už počtvrté se tady koná mezinárodní Tai-chi setkání "Tiancai Cup" a také velká oslava 80. narozenin Mistra Zhu Tiancai, jednoho ze čtyř Buddhových bojovníků.
36:25

Tři správné a tři špatné přístupy k Tai-chi

Úspěšné a neúspěšné metody tréninku Tai-chi podle mistra Chen Zhenglei.
30:38

Meditace v denním životě

Co je meditace a jak nám může pomoci? Meditace je cesta ke zlepšení naší fyzické, duševní a emocionální pohody. Její přínos je ve snižování stresu, zlepšení spánku, zvýšení kreativity a produktivity, posílení soustředění a vytvoření vnitřní rovnováhy. Společně objevíme, jak meditace může být nástrojem pro dosažení harmonie ve všech oblastech našeho života.
36:22

Vysvětlení základních pojmů - Umění Tchaj-ťi čchüan

V podcastu Radka Koláře se dovíte, co znamenají pojmy, se kterými se setkáte při cvičení Tai-chi. Například Tchaj-ťi (Tai-chi), Čchi-kung, Kung-fu, Čchi, Wu-ťi, Fan-song, Čchen-ťia-kou atd.
59:36

12 zásad Mistra Feng Zhiqiang

V dnešním podcastu si projdeme 12 zásad, které vás dovedou k pravému Tai-chi podle Mistra Feng Zhiqiang. Na co se při cvičení Tai-chi zaměřit, jak postupovat?
47:36

Ženy v historii Tchaj-ťi čchüan

Povídání o kung-fu, o bojovnicích z rodiny Čchen. O ženském a mužském principu při cvičení Tchaj-ťi. 
01:01:18

Jak dosáhnout vnitřní harmonie při cvičení Tai-chi

Podcast na téma jak ztišit mysl a odpočinout si od tlaků vnějšího světa. O vnitřní harmonii při cvičení Taichi a Čchi-kung.
50:23

Tipy na vaše letní cvičení Tai-chi

Poslechněte si rady a tipy pro vaše letní cvičení Tai-chi doma i venku. Jak si sestavit svůj trénink. Jaké zvolit místo.
43:14

Tai-chi otázky a odpovědi - čtení klasických textů

Podcast věnovaný postřehům a radám starých, zkušených Mistrů Tai-chi. Necháme se inspirovat moudrem i praktickými radami ke cvičení. Na otázku: "Pokud bych chtěl dosáhnout mistrovství v Tai-chi, jak bych měl cvičit?" mistr Chen Wei-Ming odpovídá: "Je zde pět věcí, které jsou důležité: víra, respekt k učiteli, vytrvalost, trpělivost a skromnost."
01:03:18

Etický kodex rodiny Čchen

Podcast o tom, jak důležitou součástí Tai-chi je etický kodex. Jak nám pomáhá etika na cestě ke zdravým vztahům a našemu osobnímu rozvoji? Každý z nás se někdy setkal se situací, kdy se musel správně rozhodnout. Etický kodex je vlastně takový kompas, který nás může směrovat ke spokojenému a vyváženému životu.
52:50

Čchi-kung, Tchaj-ťi, cesta zdravého a úspěšného života

Jak získat sílu, zdraví a pohodu pro náš každodenní život i seberealizaci. Čím může Čchi-kung a Tchaj-ťi obohatit náš život.
48:41

Žár, energie, světlo - Tři poklady našeho života

Ťing (žár), Čchi (energie) a Šen (světlo). Povídání o třech pokladech.
40:09

Láska, pokora, střídmost - Tři poklady skutečného štěstí

"Když máš tři poklady - lásku, pokoru a střídmost - máš vše, co potřebuješ k dosažení skutečného štěstí." - Lao-c'. Povídání o třech pokladech trochu jinak 🙂
51:03

Ztráta sebe sama v digitálním světě

V dnešním podcastu si budeme povídat o tom, jak umělá inteligence a internet ovlivňují naše vědomí a uvědomění si sebe sama v kontextu 23. hexagramu Knihy proměn, "Rozpad (Opačná síla)".
56:00

Tělo jako celek

Tělo-mysl-dech. "Tělo jako celek" je koncept, který je v Tai-chi velmi důležitý. V Tai-chi se totiž věří, že tělo a mysl jsou propojeny a ovlivňují se navzájem. Proto je důležité udržovat rovnováhu a harmonii v celém těle, aby bylo dosaženo optimálního zdraví a pohody.
35:57

Proč je Tchaj-ťi v Číně tak oblíbené?

Co přináší toto umění do života dnešních Číňanů? Podíváme se spolu do parku Tiantan v Pekingu, abychom zjistili, proč prastaré umění Tchaj-ťi zůstává populární i v současnosti.
44:48

Jarní očista těla: Podpora jater

V dnešním podcastu se podíváme na jarní očistu těla z pohledu tradiční čínské medicíny. Jaro je spojováno s dráhou jater, jednou z nejdůležitějších meridián v těle. Játra ovlivňují naše celkové zdraví a pohodu. Jakým cvičením můžeme posílit jejich fungování? Co jíst a čemu se na jaře naopak vyhnout? Jak si upravit denní režim, abychom měli dostatek energie a cítili se…
54:01

Tchaj-ťi a Kniha proměn: Vnější a vnitřní soulad

V šestém dílu seriálu Tchaj-ťi a Kniha proměn budeme mluvit o tom, jak jít úspěšně po cestě našeho života. Ukážeme si 4. formu sestavy Lao-ťia ji-lu “Jednoduchý bič”. Vysvětlíme si, jak kombinace jinu a jangu, síly a pokory a vnímavosti, vytváří skutečnou sílu každého z nás. Mluvit budeme také o vnějším a vnitřním souladu.
55:09

Tchaj-ťi a kniha proměn: Šest zapečetění čtyři uzavření

V dalším dílu seriálu Tchaj-ťi a Kniha proměn se dozvíte o historii čínského Kung-fu, o jeho významu v minulosti a roli v dnešním světě. Rozebereme třetí formu sestavy Lao-ťia ji-lu - “Šest zapečetění" a prostor dostanou i vaše otázky.
58:19

Tchaj-ťi a Kniha proměn: Princip "zvenčí kruh, uvnitř čtverec"

Ve čtvrtém dílu seriálu Tchaj-ťi a Kniha proměn budeme mluvit o 2. formě "Odhrnutí oděvu" a o principu čtverce uvnitř kruhu. Co tento na první pohled zvláštní princip znamená v praxi? Zvenčí kruh znamená, že pohyb těla by měl být hladký, plynulý a kruhový, aby se minimalizovalo tření a nárazy. Uvnitř čtverce znamená, že tělo samo by mělo být pevné…
46:35

Tchaj-ťi a Kniha proměn: Jak se rodí Tchaj-ťi

Tak jako se z prázdnoty Wu-ťi vydělí dvě síly jin a jang, tak z nehybnosti vzniká pohyb Tchaj-ťi. Ve 3. dílu seriálu Tchaj-ťi a Kniha proměn si povíme o vzniku hexagramu a jeho propojení se cvičením Tchaj-ťi.
55:44

Ke kořenům Tchaj-ťi čchüan

Kde jsou kořeny Tchaj-ťi čchüan? Jak vnímáme umění Tchaj-ťi v dnešní době? Povídání o původu Tchaj-ťi, Mistru Zhu Tiancai i našem pohledu na toto umění.
52:57

Jaký bude rok vodního Králíka 2023

22. ledna jsme podle čínského kalendáře vstoupili do roku Králíka s elementem vody. V dnešním podcastu se dozvíte o historii čínského kalendáře, co nás podle předpovědí v tomto roce čeká a na co se máme připravit. Povíme si, jak probíhají oslavy Nového roku v Číně.
01:03:59

Tchaj-ťi a Kniha proměn: Věštění z I-ťing

Kniha I-ťing nám může pomoci při rozhodování v různých životních situacích. Často jsou to právě náhody, osudové okamžiky, které mění naše životy a posouvají nás dál. Náhodně vybraný hexagram tedy ztělesňuje ono "zauzlení života a světa" právě nyní, v tomto jedinečném okamžiku. Ve druhém dílu seriálu si ukážeme věštění pomocí tří mincí. Vytvoříme si hexagram a podíváme se na jeho…
55:18

Tchaj-ťi podle I-ťing, Knihy proměn

I-ťing neboli Kniha proměn, společný zdroj konfuciánské i taoistické filozofie; je jednou z prvních snah o zařazení člověka do fungování vesmíru. Kniha proměn předpokládá rozhovor, který začíná otázkou, ale nekončí odpovědí; vybízí vás k otevřenému uvažování. 1. díl seriálu Kniha proměn.
01:07:23

Jak proudí energie Čchi při cvičení

Povíme si, jak podpořit plynulý tok energie Čchi při cvičení Tchaj-ťi a Čchi-kung a jaký má pro nás význam.
01:05:50

Sedm taoistických cest ke správné váze

Podle taoismu má vše ve vesmíru svůj střed a rovnováhu. Proto i každá lidská bytost by měla být v rovnováze. Jedním z aspektů této rovnováhy je tělesná hmotnost. Váha člověka je závislá na jeho výšce, struktuře kostí, tvaru těla a dalších faktorech. Pokud jste nad nebo pod svou správnou hmotností, nejste v rovnováze; a protože lidská bytost je víc než…
57:53

Zimní slunovrat a element vody

„Voda.. ztělesňuje vše, co plyne.. vše, co přináší nepřetržitý pohyb a odnáší stagnaci.“ Jak využít sílu a potenciál zimního slunovratu? Praktické rady a povídání o magickém období každoroční změny.
56:58

Povaha taoisty

Výklad k verši mistra Lao-c'. Čtení z knihy Tři poklady Tao od mistra Osho.
59:47

Etický kodex rodiny Čchen

Povídání o etickém kodexu rodiny Čchen a o tom, jak nám mohou tyto pokyny pomoci na naší cestě Tchaj-ťi. Kodex najdete zde: https://taiji.cz/taiji-kungfu-zasady/
56:57

Tchaj-ťi Kung-fu

Co znamená Tchaj-ťi Kung-fu? Co je na cestě opravdového umění Tchaj-ťi důležité a jak po ní postupovat.
53:26

Co znamená dvojitá váha v Tchaj-ťi

Setkali jste se při cvičení Tchaj-ťi čchüan s pojmem "dvojitá váha"? Pojďme si vysvětlit, co dvojitá váha znamená a proč je to chyba.
56:39

Co je na Tchaj-ťi dobrého a co nám přijde špatné?

Co nás tak přitahuje na cvičení Tchaj-ťi čchüan a co je na něm nejobtížnější? Nedělní zamyšlení nad klady a zápory cvičení Tchaj-ťi čchüan.
01:04:51

Proč to každý učitel dělá jinak?

Proč učitelé Čchen Tchaj-ťi učí každý jiným způsobem, trochu jinak cvičí a přistupují k Tchaj-ťi různě? Povídání o učitelích a mistrech; o tom, v čem je jejich pojetí Tchaj-ťi jiné a co je spojuje.
58:43

Tchaj-ťi a rovnováha v našem životě

Jak můžeme naši vyrovnanost cvičením Tchaj-ťi trénovat a jak je rovnováha důležitá pro náš život.
01:06:14

Tchaj-ťi pro radost, zdraví i sebeobranu

Tchaj-ťi čchüan může být meditativním dechovým cvičením i sebeobranným uměním. Povídání o tom, jakou cestou se vydat a jaký zvolit způsob tréninku.
01:03:26

Rozhovory s mistrem Zhu

Čtení rozhovoru s mistrem Zhu Tiancai o Tchaj-ťi a metodách vnitřního tréninku Tchaj-ťi čchüan.
01:04:41

Proč vlastně meditovat?

Jaký význam má meditace v celém systému Tchaj-ťi čchüan a Čchi-kung? Co je meditace z pohledu tradičního čínského cvičení? Druhy meditace, její techniky a proč je pro nás meditace přínosná.
01:00:28

Čistá mysl poklidného bojovníka

Povídání o Čchi a Šen - o dechu a mysli.
01:01:01

Vitální síla Čchi

Povídání o prekosmické a postkosmické Čchi. Jak síla Čchi řídí naše tělo a jaký vliv má cvičení Tchaj-ťi čchüan a Čchi-kung na proudění Čchi v našem těle.
01:05:43

Umění naslouchat

Povídání o naslouchání a třech pilířích učení se Tchaj-ťi čchüan. Rozdíl v evropské a asijské mentalitě učitele a žáka. Tři pilíře výuky - staré texty, rady učitele, rady starších studentů.
59:28

Ticho - tajemná ctnost

"Ten, kdo ví, nemluví... ten, kdo mluví, neví." (Lao-c', Tao te ťing) Je to paradox? Slova jsou prostředek, který nás vede po naší cestě za poznáním. Tím, že mluvíme, posloucháme a přemýšlíme, jdeme po cestě. Vše, co děláme, co prožíváme, nás vede na naší cestě. Ať už jde o cvičení, práci, vztahy... Protože konečné poznání je za všemi slovy i…
56:35

108 forem Tchaj-ťi čchüan

Povídání o tom, jak sestavy Tchaj-ťi vznikaly a vznikají. Proč my cvičíme sestavu 108 forem a co všechno do ní patří.
56:03

Jak nebýt sám sobě nepřítelem

Zamyšlení nad veršem z knihy Tao te ťing: "Kdo poráží druhé, je silný. Kdo přemůže sebe sama, je mocný." Ten, kdo nám dělá problémy, jsme hlavně my, naše mysl, náš pohled na svět a to, jak sebe umisťujeme ve světě, ve kterém jsme ... Jak to udělat, abychom nebyli sami sobě nepřítelem?
01:08:46

Je Tchaj-ťi čchüan Kung-fu?

Co je to Kung-fu? Můžeme Tchaj-ťi čchüan považovat za Kung-fu? Jak mám cvičit, když chci mít v Tchaj-ťi čchüan kung-fu?
01:00:18

Proč cvičím Tchaj-ťi čchüan

Budeme si povídat o dovednostech, které můžeme cvičením Tchaj-ťi získat a jaký vliv má Tchaj-ťi na naše zdraví. O svých zkušenostech vám poví i někteří studenti.