archiv On-line povídání

POVÍDÁNÍ S RADKEM KOLÁŘEM

Zde naleznete záznamy pravidelných nedělních povídání s Radkem Kolářem.

Další povídání nás čeká v neděli 4. prosince ve 20:00 hodin. Připojte se přes tento odkaz: https://taojin.cz/vecerni-povidani-s-radkem-kolarem/

56:57

Tchaj-ťi Kung-fu

Co znamená Tchaj-ťi Kung-fu? Co je na cestě opravdového umění Tchaj-ťi důležité a jak po ní postupovat.
53:26

Co znamená dvojitá váha v Tchaj-ťi

Setkali jste se při cvičení Tchaj-ťi čchüan s pojmem "dvojitá váha"? Pojďme si vysvětlit, co dvojitá váha znamená a proč je to chyba.
56:39

Co je na Tchaj-ťi dobrého a co nám přijde špatné?

Co nás tak přitahuje na cvičení Tchaj-ťi čchüan a co je na něm nejobtížnější? Nedělní zamyšlení nad klady a zápory cvičení Tchaj-ťi čchüan.
01:04:51

Proč to každý učitel dělá jinak?

Proč učitelé Čchen Tchaj-ťi učí každý jiným způsobem, trochu jinak cvičí a přistupují k Tchaj-ťi různě? Povídání o učitelích a mistrech; o tom, v čem je jejich pojetí Tchaj-ťi jiné a co je spojuje.
58:43

Tchaj-ťi a rovnováha v našem životě

Jak můžeme naši vyrovnanost cvičením Tchaj-ťi trénovat a jak je rovnováha důležitá pro náš život.
01:06:14

Tchaj-ťi pro radost, zdraví i sebeobranu

Tchaj-ťi čchüan může být meditativním dechovým cvičením i sebeobranným uměním. Povídání o tom, jakou cestou se vydat a jaký zvolit způsob tréninku.
01:03:26

Rozhovory s mistrem Zhu

Čtení rozhovoru s mistrem Zhu Tiancai o Tchaj-ťi a metodách vnitřního tréninku Tchaj-ťi čchüan.
01:04:41

Proč vlastně meditovat?

Jaký význam má meditace v celém systému Tchaj-ťi čchüan a Čchi-kung? Co je meditace z pohledu tradičního čínského cvičení? Druhy meditace, její techniky a proč je pro nás meditace přínosná.
01:00:28

Čistá mysl poklidného bojovníka

Povídání o Čchi a Šen - o dechu a mysli.
01:01:01

Vitální síla Čchi

Povídání o prekosmické a postkosmické Čchi. Jak síla Čchi řídí naše tělo a jaký vliv má cvičení Tchaj-ťi čchüan a Čchi-kung na proudění Čchi v našem těle.
01:05:43

Umění naslouchat

Povídání o naslouchání a třech pilířích učení se Tchaj-ťi čchüan. Rozdíl v evropské a asijské mentalitě učitele a žáka. Tři pilíře výuky - staré texty, rady učitele, rady starších studentů.
59:28

Ticho - tajemná ctnost

"Ten, kdo ví, nemluví... ten, kdo mluví, neví." (Lao-c', Tao te ťing) Je to paradox? Slova jsou prostředek, který nás vede po naší cestě za poznáním. Tím, že mluvíme, posloucháme a přemýšlíme, jdeme po cestě. Vše, co děláme, co prožíváme, nás vede na naší cestě. Ať už jde o cvičení, práci, vztahy... Protože konečné poznání je za všemi slovy i…
56:35

108 forem Tchaj-ťi čchüan

Povídání o tom, jak sestavy Tchaj-ťi vznikaly a vznikají. Proč my cvičíme sestavu 108 forem a co všechno do ní patří.
56:03

Jak nebýt sám sobě nepřítelem

Zamyšlení nad veršem z knihy Tao te ťing: "Kdo poráží druhé, je silný. Kdo přemůže sebe sama, je mocný." Ten, kdo nám dělá problémy, jsme hlavně my, naše mysl, náš pohled na svět a to, jak sebe umisťujeme ve světě, ve kterém jsme ... Jak to udělat, abychom nebyli sami sobě nepřítelem?
01:08:46

Je Tchaj-ťi čchüan Kung-fu?

Co je to Kung-fu? Můžeme Tchaj-ťi čchüan považovat za Kung-fu? Jak mám cvičit, když chci mít v Tchaj-ťi čchüan kung-fu?
01:00:18

Proč cvičím Tchaj-ťi čchüan

Budeme si povídat o dovednostech, které můžeme cvičením Tchaj-ťi získat a jaký vliv má Tchaj-ťi na naše zdraví. O svých zkušenostech vám poví i někteří studenti.
57:59

Tchaj-ťi a tři poklady Tao

Láska, střídmost a zdrženlivost jsou tři poklady Tao, které nás provázejí životem a také na cestě umění Tchaj-ťi. Čtení z knihy Tři poklady Tao od mistra Osho.
01:01:32

Pět stádií kultivace Čchi

Jaká je povaha energie Čchi? Jak s ní můžeme pracovat a jak ji kultivovat? Rady jak přistupovat ke cvičení Tchaj-ťi z pohledu práce s vnitřní energií.
56:54

Mistr Feng Zhiqiang - o umění Tchaj-ťi čchüan

Čtení rozhovoru s Mistrem Feng Č'-čchiang (Feng Zhiqiang) o jeho cvičení s Mistrem Čchen Fa-kche a o jeho cestě Tchaj-ťi. Poslechněte si také několik tipů jak cvičit a jak v umění Tchaj-ťi čchüan dělat pokroky.
01:10:37

Čchen Wej-ming - klasické texty

Tchaj-ťi-čchüan otázky a odpovědi. Čtení z knihy mistra Čchen Wej-minga. Důležité pokyny ke cvičení a výklady principů Tchaj-ťi-čchüan.
01:02:37

Tchaj-ťi a stres

Povídání o tom, jak vám může Tchaj-ťi pomoci při zvládání stresu a jak dospět k uvolnění i v těžkých situacích.
01:05:32

Manuál Tchaj-ťi od Wang Cung-jüe - Klasické texty

Co znamená držet se rovně, jak je důležité cvičit rovnováhu a mnohé další inspirace pro vaše cvičení .... Čtení z Manuálu Tchaj-ťi připisovaném legendárnímu Wang Cung-jüe. Nalezeném v solném krámku v Pekingu (15. století)
01:06:33

O historii názvu "Tchaj-ťi" a "Čchi-kung"

Povídání Radka Koláře o vzniku a historii Čchi-kung a Tchaj-ťi čchüan. O tom, jak vznikly názvy těchto umění a o principech, které jednotlivé termíny představují.
01:00:43

Mistr Chen Zhenglei - rady a tipy pro trénink Čchen Tchaj-ťi

Mistr Čchen Čeng-lej je jedním ze čtyř nevýznamnějších žijících mistrů Čchen Tchaj-ťi, známých také jako Čtyři Buddhovi bojovníci či Čtyři tygři z Čchen-ťia-kou. V Číně byl uznán jako jeden z „deseti nejlepších žijících mistrů bojových umění dneška“. Radek Kolář čte z pokynů a rad Mistra Čchen Čeng-lej. Jak trénovat a na co se při tréninku Tchaj-ťi zaměřit, co je podstatné.
01:16:59

Pět úrovní Tchaj-ťi

Cesta Tchaj-ťi od začátku k mistrovství. Radek Kolář vás provede pěti úrovněmi při osvojování si umění Tchaj-ťi čchüan. Jednotlivé úrovně vám pomáhají uvědomit si, na jakém stupni se nachází vaše dovednost. Čím více se posouváte v dovednosti, tím lépe funguje práce s vnitřní energií a tím lépe můžete sílu Tchaj-ťi zažívat sami na sobě.
01:14:47

Mistr Zhu Tiancai - tréninkové metody stylu Čchen

Dnes si budeme číst z reportáže s Mistrem Zhu Tiancai. Najdeme zde inspiraci pro naše cvičení Tchaj-ťi čchüan a rady jak se tomuto umění věnovat, jak ho rozvíjet a chápat. Mistr Zhu například říká, že při tréninku Tchaj-ťi je prvořadá role yi neboli mysli. Při pohybu mysl přemýšlí o záměru jednotlivých pohybů. Když se pohybuje yi, pohybuje se čchi, a…
01:01:35

Tajemný Peking

Vydejte se s Radkem Kolářem na nevšední procházku po Pekingu. Podíváme se do staré čtvrti Hutong, charakteristické úzkými uličkami. Navštívíme obchůdky pekingských bazarů. Vydáme se do parku za uměním Tchaj-ťi a nahlédneme do kláštera tibetské komunity.
01:14:14

Tao přirozeného dechu

Co znamená přirozený dech? Můžeme ho pozorovat například u dítěte. Dechová vlna prochází celým jeho tělem. Postupem věku se náš dech omezuje. Je mělčí, staženější. Proč je přirozené dýchání pro nás důležité? Jakým způsobem se k němu můžeme vrátit? Jak ho trénovat?
01:18:56

Tao a emoce: "Radost a štěstí"

Jak se taoismus dívá na pozitivní emoce, nám přiblíží myšlenky z díla filozofa Chuang-c' (asi 370-286 př.n.l). Jak jsou tyto emoce důležité pro náš život a jak s nimi pracovat? Poslechněte si praktické rady, jak žít v radosti.
01:09:18

Tři kroky k harmonii: “Šest harmonií 六合 Liu He”

Ve třetím dílu seriálu si budeme povídat o koordinaci těla a mysli. O spojení souladu tří vnějších a tří vnitřních harmonií, které vede k harmonickému pohybu a radosti.
01:04:21

Tři kroky k harmonii: Klid v pohybu

Ve druhém díle seriálu se dozvíte, jak můžeme i v pohybu najít klid a dojít tak k harmonii. Jak sladit vnitřní a vnější pohyb při našem cvičení Tchaj-ťi a Čchi-kung? Jak vést trénink tak, abychom dospěli k souladu?
01:03:06

Tři kroky k harmonii: Ztišení

První díl seriálu Tři kroky k harmonii. O ztišení těla, dechu a mysli. Praktické rady pro vaši cestu k harmonii života. Buďte všímaví. Vyprázdněte svou mysl od stereotypů. Nespěchejte. Sedněte si tiše a přemýšlejte. Nerozptylujte se. Poraďte se se svým srdcem. Uvažujte svobodně. Vytvořte si morální kompas. Vyhýbejte se závisti, žárlivosti. Najděte si správné přátele. Dejte kontrolu do rukou něčeho…
01:27:27

Buďme všímaví v každodenním životě

Všímavost je síla vědomí a bdělost přítomného okamžiku. Je to neustálé hluboké dotýkání se života. Být všímavý znamená být skutečně naživu, přítomný a v harmonii s lidmi kolem vás. V harmonii s tím, co děláte. Zde najdete několik praktických rad, jak všímavost rozvíjet.
01:15:18

Tajná předání rodiny Jang

Čtení a výklad tradičních textů o Tchaj-ťi čchüan.
01:04:40

Ztišení a vnitřní klid

Nečinnost a vnitřní klid. Jak na nečinnost pohlíží mistr Lao-c' a jak jeho verše vykládá Osho v knize Tři poklady Tao. Rady pro trénink ztišení při našem cvičení Tchaj-ťi a Čchi-kung. Jak cvičit a zároveň o nic neusilovat? Jak prožít přítomnost při cvičení?
01:07:00

Tao a emoce: "Strach a úzkost"

Povídání o emocích, jak jim porozumět a pochopit jejich význam pro náš život. Ukážeme si cestu, jak pracovat se svým strachem a úzkostí, jak tyto pocity využít pro získání síly na naší cestě k harmonii.
01:05:26

Posvátná pečeť mysli Nefritového císaře

Třetí díl seriálu Taoistická alchymie pojednává o knize Posvátná pečeť mysli Nefritového císaře. Povíme si o třech pokladech - Ťing (esence), Čchi (životní síla) a Šen (vědomí). Jak o tyto poklady pečovat? Co je oslabuje? A co je naopak posílí?
01:20:18

Základní pilíře Tchaj-ťi čchüan

Příjemné povídání z Talavanu o původu umění Tchaj-ťi čchüan. Jaké jsou jeho základní pilíře? Jak se měnilo v průběhu staletí? Jak k němu můžeme přistupovat? Jak na nás působí? A co je to vlastně Tchaj-ťi Čchi-kung? Poslechněte si tipy pro naše cvičení od Mistra Zhu Tiancai a jaké jsou podle něj fáze cvičení.
01:21:24

Taoistická alchymie - 8 rad pro sebekultivaci

Druhý díl seriálu Taoistická alchymie se zaměřuje na praxi. 8 praktických rad, jak kultivovat sebe sama, se kterými můžeme začít teď a tady.
01:16:17

Nový rok vodního Tygra a oslava 21. výročí Taiji Akademie

Co nás čeká v novém roce Vodního Tygra? Na co se připravit? Jak se čínský Nový rok slaví v Číně a jak vypadají oslavy letos? Jaké byly začátky Taiji Akademie a jak se vyvíjela za 21 let své existence? Dozvíte se zajímavosti o Mistrovi Zhu Tiancai a Čchen-ťia-kou, kolébce Tchaj-ťi čchüan. Jak Čchen-ťia-kou vypadalo dříve a jak vypadá dnes? Uvidíte…
01:17:06

Povídání o Tchaj-ťi a klášteru Šaolin

Nahlédněte spolu s Radkem Kolářem do historie Tchaj-ťi a tajemného kláštera Šaolin. Poslechněte si legendu o vzniku kláštera z knihy Chuej-kche hledá cestu. Co má naše Tchaj-ťi společného s klášterem Šaolin? A jak klášter vypadá dnes?
01:28:58

Úvod do Taoistické alchymie

První díl seriálu Taoistická alchymie - Cesta ke zdraví, dlouhověkosti a nesmrtelnosti. Pojďme spolu proniknout do tajů taoistické cesty zdraví a nesmrtelnosti. Nechme se inspirovat myšlenkami starých mudrců i tajnými spisy. V prvním díle se nás čeká úvod do Taoismu a povídání o alchymii nesmrtelnosti.
01:17:50

Tchaj-ťi čchüan v dnešní Číně

Podívejme se na to, jak vypadá moderní Tchaj-ťi v Číně a na současnou generaci mistrů tohoto umění. Jak se Tchaj-ťi vyvíjelo od svého vzniku až do dneška? Proč lidé cvičili dříve a proč cvičí dnes? Jak k Tchaj-ťi přistupují současní mistři a čím se liší dnešní výuka od té tradiční? Těšte se na videa s ukázkami.
01:01:13

Tchaj-ťi mě zachránilo…

Povídání Radka Koláře o lidech, kterým Tchaj-ťi změnilo život. Poslechněte si příběh Radka Koláře a zkušenosti jeho studentů. Pro inspiraci zazní ukázka z knihy Umění pěstování čchi a ozdravění těla (autor: Ma Li-tchang). Dozvíte se, jak Tchaj-ťi a Čchi-kung skutečně pomáhá po fyzické i psychické stránce, co přináší do života...
01:21:37

Tchaj-ťi a Čchi-kung - otázky a odpovědi

Radek Kolář odpovídá na vaše otázky z oblasti Tchaj-ťi a Čchi-kung. Pro inspiraci zazní hned na začátku ukázka z textu mistra Sun Lutanga - zakladatele stylu Sun. Budeme si povídat o vnější formě a vnitřní práci, jak rozvíjet vnitřek v rámci forem, o cvičení o samotě a ve skupině, krouživém pohybu v kyčlích, vlivu Tchaj-ťi na nemoci mozku a dalších…
01:27:24

Zimní slunovrat a Element vody

V Číně je období zimního slunovratu ve znamení svátku "Dongzhi". Jak ho Číňané oslavují a proč vlastně? Čím je tak významný? Zima je z pohledu tradiční čínské medicíny spojována s elementem vody a ledvinami. Co to pro nás znamená? Jak bychom se měli přizpůsobit zimnímu období, co jíst, jak cvičit...? Proč nám může prospět saunování? O tom všem vám bude…
01:19:07

Životodárná síla Čchi

Co to vlastně je, ta tajemná síla Čchi? Další nedělní povídání Radka Koláře je věnováno právě této životodárné síle. Odkud pochází a jak ovlivňuje naše tělo? Jak Čchi můžeme ochraňovat a jak ji pěstovat? Poslechněte si povídání o Čchi a síle Vesmíru. O tom, jak proudí Čchi naším tělem a o umění pěstování Čchi.
01:28:06

Jak souvisí vaše emoce se zdravím

Povídání Radka Koláře o emocích z pohledu tradiční čínské medicíny. Jaká je souvislost mezi konkrétními emocemi a jednotlivými orgány našeho těla? Jak emoce ovlivňují tok vnitřní energie čchi v našem těle? Jaký pro nás mají emoce význam a jak s nimi pracovat? Otázka "Kdo jsem?" Jak cvičit Tchaj-ťi a Čchi-kung při intenzivních emocích? Emoce a duchovní svět.
01:29:04

Tchaj-ťi nebo Čchi-kung ?

Povídání Radka Koláře o umění Tchaj-ťi a Čchi-kung. Co obě umění spojuje a jaký je mezi nimi rozdíl? Podíváme se do historie obou umění. Jak se v průběhu staletí vyvíjela? Jaký je smysl cvičení Čchi-kung? Co nám jeho cvičení přináší dobrého a na co si dát pozor? Jak vzniklo Tchaj-ťi? Kde je vhodné cvičit a jak cvičí sám Radek Kolář?…
01:21:54

Příběhy starých mistrů - Čchen Sin

Vyprávění Radka Koláře o mistrovi Čchen Sin (Chen Xin) (1849-1929), který byl nejen mistrem Čchen Tchaj-ťi, ale i vzdělancem. Je autorem knihy “Ilustrovaný výklad Čchen Tchaj-ťi”, která se dochovala dodnes. Čeká vás vyprávění životního příběhu mistra Čchen Sin, okolnosti sepsání jeho knihy a především ukázky a rozbor jeho díla.