On-line povídání

POVÍDÁNÍ S RADKEM KOLÁŘEM

Zde naleznete záznamy pravidelných nedělních povídání s Radkem Kolářem.

Další povídání nás čeká v neděli 13. června ve 20:00 hodin. Připojte se přes tento odkaz: https://taojin.cz/vecerni-povidani-s-radkem-kolarem/

01:35:38

Ztišení mysli

Povídání Radka Koláře o Tchaj-ťi jako jedné z cest osobního rozvoje. Díky ztišení mysli můžeme prohloubit svou vnímavost a intuici. Jak trénovat svou mysl při Tchaj-ťi? Proč se soustředit na třetí oko? Jaké techniky vedou ke ztišení mysli? Meditační techniky a praxe.
01:27:07

Čtyři tygři z Čchen-ťia-kou: MISTR ZHU TIANCAI

Závěrečný díl seriálu o nejvýznamnějších současných mistrech Čchen Tchaj-ťi. Zhu Tiancai je učitelem Radka Koláře. Jaké události formovaly jeho dětství? Kdy a za jakých okolností poprvé navštívil Prahu? Podívejte se na umění mistra Zhu a na jeho výukové semináře v Taiji Akademii.
01:19:49

Čtyři tygři z Čchen-ťia-kou: MISTR WANG XIAN

Třetí díl seriálu o nejvýznamnějších současných mistrech Čchen Tchaj-ťi. Jaký byl a je život dalšího z velmistrů Tchaj-ťi? Na co je podle něj třeba dát si při cvičení pozor? Jak vypadá správný student Tchaj-ťi? Rady mistra i ukázky cvičení.
01:25:50

Čtyři tygři z Čchen-ťia-kou: MISTR CHEN ZHENGLEI

Druhý díl seriálu o nejvýznamnějších současných mistrech Čchen Tchaj-ťi. Nejmladší ze čtveřice mistrů Čchen Tchaj-ťi. Mistr Čchen Čeng-lej se více než 50 let věnuje šíření Tchaj-ťi především v Číně. Jak postupovat na cestě Tchaj-ťi? Poslechněte si jeho rady a inspirujte se jeho uměním.
01:29:39

Čtyři tygři z Čchen-ťia-kou: MISTR CHEN XIAOWANG

První díl seriálu přednášek Radka Koláře o nejvýznamnějších žijících mistrech Tchaj-ťi. Kdo jsou Čtyři tygři z Čchen-ťia-kou? Jaké bylo mládí velmistra Čchen Siao-wanga? Podívejte se na mistrovo umění. Poslechněte si, co nám radí. Radek Kolář doplní videa a rady mistra svým komentářem a zážitky.
01:30:25

Esence Tchaj-ťi: JAK JÍT PO CESTĚ TCHAJ-ŤI

V závěrečném dílu cyklu přednášek Esence Tchaj-ťi nás Radek Kolář provede cestou Tchaj-ťi. Proč výuka dynamického Tchaj-ťi začíná ztišením Wu-ťi? Co je to Tchuej-šou a v čem je převratné. Proč cvičit Tchaj-ťi s tradičními čínskými zbraněmi? A jak postupovat při cvičení krok za krokem?
01:28:14

Esence Tchaj-ťi: 10 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH PRAVIDEL TCHAJ-ŤI

Čtvrtý díl seriálu přednášek Radka Koláře Esence Tchaj-ťi. Deset pravidel, která vám pomohou lépe pochopit Tchaj-ťi čchüan. Na co se při cvičení soustředit. Jak pracovat s myslí. Příklady z praxe. Rady a zkušenosti.
01:31:56

Esence Tchaj-ťi: SEDM STUPŇŮ MISTRA ZHU TIANCAI

Třetí díl seriálu přednášek Radka Koláře Esence Tchaj-ťi nás provede stupni umění Tchaj-ťi, které sestavil Mistr Zhu Tiancai. Od základních pravidel přes jemnější nuance až po mistrovství. Povíme si výukové metody v různých stupních. Dozvíte se spoustu praktických rad pro vaše cvičení.
01:30:44

Esence Tchaj-ťi: MYSTÉRIUM KRUHU

Druhý díl seriálu přednášek Radka Koláře Esence Tchaj-ťi. Druhá přednáška pojednává o mystériu kruhu v přírodě a o vlivu krouživého pohybu na naše tělo. Přírodní cykly. Pohyb v souladu s rytmem vesmíru. Rady, jak cvičit. Dotazy.
01:31:13

Esence Tchaj-ťi: PRVNÍ NADECHNUTÍ

První díl seriálu přednášek Radka Koláře Esence Tchaj-ťi. První přednáška pojednává o čchi, životním cyklu, čchi-kungu a ztišení v postoji wu-ťi. Praxe ztišení v každodenním životě. Rovnováha. Uvědomění si sebe sama.
01:35:44

Tchaj-ťi z pekingských parků

Povídání Radka Koláře o historii Tchaj-ťi v Pekingu, významných mistrech, kteří zde vyučovali, a o tom, jak vypadají parky dnes a jak se v nich cvičí. Videoukázky Tchaj-ťi z pekingského Parku nebes. Odpovědi na otázky.
01:34:31

Radek Kolář - "cesta Tchaj-ťi"

Povídání Radka Koláře o tom, jak se k Tchaj-ťi dostal, o svých učitelích a životních událostech. První učitelka Čhen Tchaj-ťi Zhai Hua, mistr Zhu Tiancai, první cesta do Číny. Tchaj-ťi z pohledu učitele. Jak se jeho Tchaj-ťi měnilo v průběhu let a co mu dalo.
01:36:06

Krása sestav Tchaj-ťi

Povídání Radka Koláře o vzniku a významu sestav Tchaj-ťi čchüan, o tradičním způsobu jejich předávání a starých mistrech, o různých stylech Tchaj-ťi a jejich odlišnostech. Ukázky cvičení starých mistrů různých stylů Tchaj-ťi. Porovnání stylů. Povídání o stylu Čchen. Podmínky sestavení vlastní sestavy.
01:31:33

Síla jara

Povídání Radka Koláře o jaru z hlediska tradiční čínské medicíny, o játrech a žlučníku, o úklidu vnějším i vnitřním, detoxikaci, očních cvičení, výživě a cvičení. Jarní bylinky a tipy na detoxikaci. Půst. Na co si na jaře dát pozor. Tipy pro naše cvičení. Jarní výzva. Diskuze.
01:36:38

Zhu Tiancai - mistr a žák

Povídání Radka Koláře o mistrovi Zhu Tiancai, o jeho první návštěvě Evropy a o tom, jak se Radek Kolář stal jeho osobním žákem. Dětství Mistra Zhu, jeho učitelé, historický kontext, mistr Zhu Tiancai jako učitel. Tradiční vztah učitel - žák. Odpovědi na dotazy.
01:17:17

Čínský Nový rok

Povídání Radka Koláře o oslavách Nového roku v Číně a o tamních tradicích. Zazní osobní vzpomínky na novoroční festival v Číně. Povíme si, co nám předpovídá rok Kovového Buvola podle čínské astrologie. Vyprávění o prvních návštěvách Číny. Odpovědi na otázky.
01:32:32

Tchaj-ťi a výživa

Povídání Radka Koláře o výživě, tradiční čínské medicíně, o tom, jak jíst každý den. Přečteme si ukázky z knihy Stuarta Olsona Posvátná pečeť mysli nefritového císaře a z Kuchařky podle pěti elementů. Tipy, jak ozdravit svůj jídelníček, odpovědi na dotazy.
01:25:18

Tchaj-ťi a umění čaje

Povídání Radka Koláře o čínském čajovém obřadu Gong Fu Cha a o čaji. Povídání o oblastech, kde se čaj pěstuje, pomůckách k čajovému obřadu, různých druzích čaje a pěstování a přípravě čaje. Odpovědi na vaše otázky.
01:19:21

Teorie Navíjení hedvábného vlákna

Povídání Radka Koláře o energii spirály a o spirálovitém pohybu a jeho souvislosti s taoistickou filosofií. Vysvětlení pojmu Kung-fu, povídání o kruhu a spirále, principech a pravidlech Tchaj-ťi stylu Čchen. Odpovědi na vaše otázky.
01:26:51

Hluboké uvolnění a relaxace

Povídání Radka Koláře o tom, co je uvolnění v Tchaj-ťi čchüan a v životě a jak jsou spolu propojené. Uvolnění fyzické a duševní. Odpovědi na dotazy: uvolnění břicha a trupu, protahování, čchi-kung a tchaj-ťi, prohnutí páteře a pozice pánve.
01:23:55

Historie Tchaj-ťi čchüan

Povídání Radka Koláře o vzniku Tchaj-ťi a o tom, jak se Tchaj-ťi dostalo k nám. Vznik a šíření Tchaj-ťi po Číně a do Evropy. Legendy o starých mistrech. Odpovědi na vaše otázky.
01:26:41

Zdraví, síla, vitalita

Povídání Radka Koláře o tom, jak Čchi-kung a Tchaj-ťi ovlivňují naše zdraví. Čtení z knihy Umění pěstování čchi od Ma Li-tchanga. Vědecké studie, které dokazují vliv Tchaj-ťi na zdraví - rovnováhu, spánek, imunitu atd. Způsoby cvičení Tchaj-ťi. Odpovědi na vaše otázky.
01:25:31

Tři poklady Tao

Povídání Radka Koláře o třech pokladech Tao - Ťing (esence), Čchi (vnitřní energie) a Šen (duch). Čtení z knihy Posvátná pečeť mysli nefritového císaře od Stuarta Olsona a také z knihy Tao-te-ťing od mistra Lao-c'. Účinky Tchaj-ťi a Čchi-kung, o kung-fu, odpovědi na Vaše otázky.
01:29:55

Tchaj-ťi a Tao

Povídání Radka Koláře o taoismu a jeho souvislosti s Tchaj-ťi čchüan. Čtení z knihy Tao te ťing, povídání o mistrovi Lao-c'. Cesty, jak taoistickou filosofii uplatnit v životě, jin a jang, hexagramy a taoistická alchymie.
01:34:51

Tajemný klášter Šaolin

Povídání Radka Koláře o jeho návštěvách kláštera Šaolin a Sunských hor. Legenda o vzniku kláštera Šaolin z knihy Chuej Kche hledá cestu. Virtuální prohlídka kláštera s exhibicí šaolinského kung-fu a Sunských hor. Radek Kolář vše komentuje. Na závěr odpovídá na vaše otázky.
01:29:27

O síle dechu a mysli

Povídání Radka Koláře o dechu, mysli a naší vnitřní energii. Čtení z knihy o čchi-kungu. Povídání o správném dýchání, proudění energie v těle, o práci s myslí. Jak kompenzovat sedavý způsob života správným držením těla, jak postupovat při svém cvičení.