100%

Večerní povídání s Radkem Kolářem

Inspirace na vaší cestě Tchaj-ťi...

Umění Tchaj-ťi čchüan
Video
01:06:33
O historii názvu "Tchaj-ťi" a "Čchi-kung"
Povídání Radka Koláře o vzniku a historii Čchi-kung a Tchaj-ťi čchüan. O tom jak vznikly názvy těchto umění a o principech, které jednotlivé termíny představují.
01:00:43
Mistr Chen Zhenglei - rady a tipy pro trénink Čchen Tchaj-ťi
Mistr Čchen Čeng-lej je jedním ze čtyř nevýznamnějších žijících mistrů Čchen Tchaj-ťi, známých také jako Čtyři Buddhovi bojovníci či Čtyři tygři z Čchen-ťia-kou. V Číně byl uznán jako jeden z „deseti nejlepších žijících mistrů bojových umění dneška“. Radek Kolář čte z pokynů a rad Mistra Čchen Čeng-lej. Jak trénovat a na co se při tréninku Tchaj-ťi zaměřit, co je podstatné.
01:16:59
Pět úrovní Tchaj-ťi
Cesta Tchaj-ťi od začátku k mistrovství. Radek Kolář vás provede pěti úrovněmi při osvojování si umění Tchaj-ťi čchüan. Jednotlivé úrovně vám pomáhají uvědomit si, na jakém stupni se nachází vaše dovednost. Čím více se posouváte v dovednosti, tím lépe funguje práce s vnitřní energií a tím lépe můžete sílu Tchaj-ťi zažívat sami na sobě.
01:14:47
Mistr Zhu Tiancai - tréninkové metody stylu Čchen
Dnes si budeme číst z reportáže s Mistrem Zhu Tiancai. Najdeme zde inspiraci pro naše cvičení Tchaj-ťi čchüan a rady jak se tomuto umění věnovat, jak ho rozvíjet a chápat. Mistr Zhu například říká, že při tréninku Tchaj-ťi je prvořadá role yi neboli mysli. Při pohybu mysl přemýšlí o záměru jednotlivých pohybů. Když se pohybuje yi, pohybuje se čchi, a…
01:14:14
Tao přirozeného dechu
Co znamená přirozený dech? Můžeme ho pozorovat například u dítěte. Dechová vlna prochází celým jeho tělem. Postupem věku se náš dech omezuje. Je mělčí, staženější. Proč je přirozené dýchání pro nás důležité? Jakým způsobem se k němu můžeme vrátit? Jak ho trénovat?
01:15:18
Tajná předání rodiny Jang
Čtení a výklad tradičních textů o Tchaj-ťi čchüan.
01:04:40
Ztišení a vnitřní klid
Nečinnost a vnitřní klid. Jak na nečinnost pohlíží mistr Lao-c' a jak jeho verše vykládá Osho v knize Tři poklady Tao. Rady pro trénink ztišení při našem cvičení Tchaj-ťi a Čchi-kung. Jak cvičit a zároveň o nic neusilovat? Jak prožít přítomnost při cvičení?
01:20:18
Základní pilíře Tchaj-ťi čchüan
Příjemné povídání z Talavanu o původu umění Tchaj-ťi čchüan. Jaké jsou jeho základní pilíře? Jak se měnilo v průběhu staletí? Jak k němu můžeme přistupovat? Jak na nás působí? A co je to vlastně Tchaj-ťi Čchi-kung? Poslechněte si tipy pro naše cvičení od Mistra Zhu Tiancai a jaké jsou podle něj fáze cvičení.
01:16:17
Nový rok vodního Tygra a oslava 21. výročí Taiji Akademie
Co nás čeká v novém roce Vodního Tygra? Na co se připravit? Jak se čínský Nový rok slaví v Číně a jak vypadají oslavy letos? Jaké byly začátky Taiji Akademie a jak se vyvíjela za 21 let své existence? Dozvíte se zajímavosti o Mistrovi Zhu Tiancai a Čchen-ťia-kou, kolébce Tchaj-ťi čchüan. Jak Čchen-ťia-kou vypadalo dříve a jak vypadá dnes? Uvidíte…