Krční páteř a cvičení Čchi-kung

7 února, 2020
Kategorie: Čchi-kung

 

Problémy s krční páteří jsou záležitostí velmi častou a velmi nepříjemnou. Nesprávná pozice krční páteře je zpravidla zapříčiněna ochablými krčními svaly, a to jak svaly hlubokými (mezi jednotlivými výběžky obratlů), tak i svaly povrchovými (např. párový sval). Kromě bolestí v horní části zad (zejména mezi lopatkami), způsobuje bolesti hlavy, závratě, někdy i poruchy vidění.

 

Špatné návyky způsobující ochablost těchto svalů si nejčastěji vytváříme při práci s počítačem a „pohodlným“ sezením u televize. Ani dostatek pohybu však nezabrání těmto potížím, pokud při něm není dosaženo správného držení těla, zejména pak držení hlavy.

Jak má vypadat správné držení hlavy?

Temeno hlavy se jakoby vytahuje do výšky (pocit zavěšení hlavy), zároveň se brada tlačí mírně zpět a ramena jsou spuštěná dolů bez jakéhokoliv napětí. Tím se uvolní také hrudník a prohloubí dýchání.

Pokud vám tyto instrukce připadají povědomé, nemýlíte se, hovoříme o pozici horní části těla v postoji „wu-ťi.“ Mimochodem, tytéž požadavky jsou kladeny na adepty zenu při zaujetí meditační pozice (tzv. zazenu). Zajisté nepůjde o podobnost čistě náhodnou.

Účinky cvičení Čchi-kung

Slavný Bodhidharma, jenž rozšířil filozofii zenu z Indie do Číny, je totiž považován i za zakladatele zdravotních cvičení pro mnichy z kláštera Shaolin. Mnoho prvků z těchto cvičení se potom přeneslo do cvičení bojových umění. Sám Bodhidharma údajně dospěl k závěru, že meditace v pohybu je v určitém smyslu účinnější než samotné sezení v zazenu.

Tímto se dostávám k hlavnímu významu tohoto článku a tím je podělit se s vámi o svou vlastní zkušenost s účinkem Čchi-kung a zazenu na svalstvo krční páteře. Osobně jsem si vyzkoušela všechny výše zmíněné potíže od bolesti zad, přes poruchy vidění až po ztrátu vědomí.

Po všech možných vyšetřeních dospěli lékaři k závěru, že se jedná o krční páteř. Na rentgenu mi objevili dokonce nějaké výrůstky a s těmi se prý kromě posilování krčního svalstva nedá nic dělat.

Protože se kromě Čchi-kung věnuji také zenové meditaci, trávím poměrně dost času stáním ve wu-ťi, procvičováním forem a nebo sezením v zazenu. To znamená, že si správné držení hlavy připomínám tak často, že už si jej uvědomuji i při běžné chůzi i při sezení u počítače.

V současné době mohu tudíž upřímně prohlásit, že skutečně nemám s touto částí těla žádné problémy.

Moje krční páteř zjevně považuje cvičení Čchi-kung za výborný nápad. Zkuste se o tom poradit i vy s tou svojí.

Mnoho zdaru.

Jitka Řeháková