Večerní povídání s Radkem Kolářem

Inspirace na vaší cestě Tchaj-ťi...

Tchaj-ťi a zdraví
Video
56:00
Tělo jako celek
Tělo-mysl-dech. "Tělo jako celek" je koncept, který je v Tai-chi velmi důležitý. V Tai-chi se totiž věří, že tělo a mysl jsou propojeny a ovlivňují se navzájem. Proto je důležité udržovat rovnováhu a harmonii v celém těle, aby bylo dosaženo optimálního zdraví a pohody.
44:48
Jarní očista těla: Podpora jater
V dnešním podcastu se podíváme na jarní očistu těla z pohledu tradiční čínské medicíny. Jaro je spojováno s dráhou jater, jednou z nejdůležitějších meridián v těle. Játra ovlivňují naše celkové zdraví a pohodu. Jakým cvičením můžeme posílit jejich fungování? Co jíst a čemu se na jaře naopak vyhnout? Jak si upravit denní režim, abychom měli dostatek energie a cítili se…
01:05:50
Sedm taoistických cest ke správné váze
Podle taoismu má vše ve vesmíru svůj střed a rovnováhu. Proto i každá lidská bytost by měla být v rovnováze. Jedním z aspektů této rovnováhy je tělesná hmotnost. Váha člověka je závislá na jeho výšce, struktuře kostí, tvaru těla a dalších faktorech. Pokud jste nad nebo pod svou správnou hmotností, nejste v rovnováze; a protože lidská bytost je víc než…
56:03
Jak nebýt sám sobě nepřítelem
Zamyšlení nad veršem z knihy Tao te ťing: "Kdo poráží druhé, je silný. Kdo přemůže sebe sama, je mocný." Ten, kdo nám dělá problémy, jsme hlavně my, naše mysl, náš pohled na svět a to, jak sebe umisťujeme ve světě, ve kterém jsme ... Jak to udělat, abychom nebyli sami sobě nepřítelem?
01:02:37
Tchaj-ťi a stres
Povídání o tom, jak vám může Tchaj-ťi pomoci při zvládání stresu a jak dospět k uvolnění i v těžkých situacích.
01:28:06
Jak souvisí vaše emoce se zdravím
Povídání Radka Koláře o emocích z pohledu tradiční čínské medicíny. Jaká je souvislost mezi konkrétními emocemi a jednotlivými orgány našeho těla? Jak emoce ovlivňují tok vnitřní energie čchi v našem těle? Jaký pro nás mají emoce význam a jak s nimi pracovat? Otázka "Kdo jsem?" Jak cvičit Tchaj-ťi a Čchi-kung při intenzivních emocích? Emoce a duchovní svět.
01:21:23
Vegetariánství a Tchaj-ťi
Radek Kolář je vegetariánem už 30 let. Na tomto večerním povídání vypráví o své cestě k vegetariánství a o vegetariánství z pohledu filozofických směrů (taoismus, buddhismus). Jak se dříve stravoval tradiční taoista? Čím by nás mohl inspirovat? A jak začít s vegetariánstvím?
01:41:52
Síla stromu
Povídání Radka Koláře o stromech. Proč jsou pro nás stromy tak důležité? Jak k nim přistupovat? Jaký na nás mají vliv jednotlivé druhy stromů? Jak funguje naše mysl? Povídání okořeněné zážitky z Číny a Wutangských hor.
01:32:32
Tchaj-ťi a výživa
Povídání Radka Koláře o výživě, tradiční čínské medicíně, o tom, jak jíst každý den. Přečteme si ukázky z knihy Stuarta Olsona Posvátná pečeť mysli nefritového císaře a z Kuchařky podle pěti elementů. Tipy, jak ozdravit svůj jídelníček, odpovědi na dotazy.