Mistr Zhu Tiancai, cesta k mistrovství Tchaj-ťi − učitelství

2 dubna, 2018
Kategorie: Tchaj-ťi

Závěrečný díl o životě Mistra Zhu Tiancai [Ču Tchien-cchaj], jednoho z nejvýznamnějších žijících představitelů Chen taijiquan  [Čchen Tchaj-ťi čchüan], nám představí tohoto člověka jako učitele. Jeho pole působnosti daleko přesahuje hranice Číny. Kromě založení vlastní školy ve vesnici Chenjiagou [Čchen-ťia-kou], kde vyrůstal, vyučuje Tchaj-ťi také na dalších místech v Asii, v Evropě i ve Spojených státech.  

Mistr jako učitel

Zhu03Učitelskou dráhu začal Mistr Zhu Tiancai v roce 1966. Třináct let působil jako učitel v místní škole v Chenjiagou. Ve volném čase pak trénoval studenty Tchaj-ťi. V roce 1978 byl jmenován prvním národním trenérem na Chengdu Sport University (sportovní univerzita v Chengdu [Čcheng-tu]) v provincii Sichuan [S’-čchuan], o rok později se stal členem sportovní komise hrabství Wenxian [Wen-sien].

Mistr Zhu Tiancai se považuje za neúnavného šiřitele Tchaj-ťi po světě. V 80. letech, kdy došlo k uvolnění politické situace v Číně a v souvislosti s tím i k obrodě umění Tchaj-ťi, byl vyslán jako zástupce Číny do Singapuru. Zde zůstal 7 měsíců, získal 400 studentů a jeho umění Tchaj-ťi se stalo doslova senzací.

Od roku 1984 do roku 1991 navštívil osmkrát Japonsko a v roce 1993 byl pozván do Korei. Od roku 1994 se vydává z Asie do světa a pravidelně navštěvuje Spojené státy a Evropu (měli jsme tu čest uvítat ho opakovaně i v Taiji Akademii v Praze).

Zhu Tiancai v Evropě

V roce 1999 na pozvání České společnosti Taiji (prezidentka paní Zhai Hua a sekretář Radek Kolář) přijel Mistr Zhu Tiancai poprvé do České republiky. Strávil zde 3 měsíce. Během nich měli zájemci o studium Tchaj-ťi možnost účastnit se kurzů, ve kterých vyučoval sestavu Lao-ťia ji-lu (74 forem).

Pro zajímavost, cvičilo se tehdy převážně venku, protože Taiji Akademie ještě nebyla na světě. A Radek Kolář, budoucí zakladatel a hlavní trenér Akademie, se stal Mistrovým osobním žákem.

V roce 2001 navštívil Mistr Zhu Tiancai Berlín. Ve stejném roce založil Radek Kolář Taiji Akademii v Praze. Mistr Zhu se stal odborným garantem výuky a v Taiji Akademii pořádá pravidelné semináře. V průběhu let navštívil Taiji Akademii devětkrát a jeho výukových seminářů se účastnilo více než tisíc studentů.

Chenjiagou Tiancai Institute

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V roce 2010 otevřel Mistr Zhu Tiancai novou školu v Chenjiagou, kde můžete studovat Tchaj-ťi jako v internátní škole. V jižní části vesnice v bývalém domě svého dědečka Chen Guanglu vyučuje jeho nejmladší syn Zhu Xiang Hua [Ču Siang Chua].

Pro milovníky a studenty Tchaj-ťi z celého světa je dnes k dispozici celodenní studium, včetně ubytování a stravy. Nečeká je sice pohodlí luxusního hotelu, zato mohou ale pobývat v autentickém prostředí místa, odkud Tchaj-ťi pochází. Jednoduchá a neopakovatelná atmosféra jim pomůže procítit a najít skutečnou hloubku tohoto umění.

Umění Tchaj-ťi a ocenění

Mistr Zhu Tiancai zdědil tajemství umění Tchaj-ťi po svých předcích, více než 60 let soustavně a systematicky pracuje na jeho zdokonalování. Zasvětil mu prakticky celý svůj život. Tchaj-ťi čchüan považuje za umění, jehož součástí jsou lékařství, mechanika, přírodní vědy, estetika i filozofie. Je to systém, který učí pečovat o tělo, je formou sebeobrany, sebekultivace a zábavou pro ducha. Není to jen umění boje, ale i kulturní umění pocházející z dávné tradice.

Díky své píli a schopnostem obdržel Mistr Zhu Tiancai v průběhu života řadu titulů. Od roku 1996 je např. jedním ze 13 velmistrů Tchaj-ťi čchüan na světě. Je označován také za jednoho ze čtyř Buddhových bojovníků, nejvýznamnějších představitelů Čchen Tchaj-ťi čchüan 19. generace.

Alena Koutecká

Mistr Zhu Tiancai, cesta k mistrovství Tchaj-ťi − dětství
Mistr Zhu Tiancai, cesta k mistrovství Tchaj-ťi – Chen Zhao Kui